Rad sa ženama – žrtvama obiteljskog nasilja u sklopu projekta “Zakoračimo u život bez nasilja – unapređenje usluge psihološkog savjetovanja žrtava obiteljskog nasilja”
Sukladno određenim saznanjima, postoji nekoliko razdoblja dinamike nasilja među partnerima:
1. Razdoblje
Odnosi među partnerima su napeti, neizbježno dolazi do manjih incidenata, žrtva pokušava smiriti situaciju i smanjiti napetost.
2. Razdoblje
Raste napetost među partnerima, partner zlostavljač pojačava kontrolu žrtve nasilnim ispadima, dok se žrtva zbog straha povlači.
3. Razdoblje
Partner zlostavljač pokazuje kajanje, opravdava svoje nasilničko ponašanje te ga minimalizira, često daje obećanje da se nasilje neće ponoviti.
4. Razdoblje
Odnos među partnerima prividno je dobar: žrtva prihvaća isprike zlostavljača, dok on negira nasilje. Iskustvo pokazuje da se radi o samo privremenom zatišju i da će se nasilje uskoro opet ponoviti (MUP prema Mlinarić, 2015).
U konačnici, cilj je gotovo uvijek uspostaviti apsolutnu dominaciju i kontrolu nad žrtvom, pri čemu se počinitelj može koristiti različitim taktikama: prijetnjama i uporabom sile, zastrašivanjem, psihološkim i emocionalnim zlostavljanjem, izoliranjem, manipulacijom djecom, korištenjem „muških privilegija“, ekonomskim zlostavljanjem te umanjivanjem, poricanjem i okrivljavanjem (Pence i Paymar, 1982). Radi se o začaranom krugu iz kojeg je obično teško, ali ne i nemoguće izaći.
U sklopu projekta ˝Zakoračimo u život bez nasilja – unapređenje usluge psihološkog savjetovanja žrtava obiteljskog nasilja” koji provodimo u suradnji sa Ženskom grupom Karlovac – Korak (nositelji projekta) te Udrugom žena NIT iz Korenice, ženama koje su preživjele neki od oblika nasilja u obitelji, između ostaloga, pružamo usluge psihološkog savjetovanja. To uobičajeno podrazumijeva rad na području:
- Prepoznavanja posljedica obiteljskog nasilja na vlastito psihičko i mentalno zdravlje
- Razumijevanja okolnosti koje su utjecale na ostanak u braku ili vezi sa nasilnim partnerom, uz poticanje odmaka od osjećaja krivnje
- Normalizacije vlastitih osjećaja i reakcija
- Prepoznavanja znakova nasilnog ponašanja
- Poticanja na samostalnost i samoprihvaćanje
- Jačanja vlastitih snaga i kapaciteta za suočavanje sa svakodnevnim životnim izazovima i sl.
Poznajete li nekoga tko proživljava obiteljsko nasilje ili ste i sami žrtva takvog nasilnog ponašanja?
Za svu pomoć i podršku slobodno nam se možete obratiti svakim radnim danom od 8 do 16 sati telefonskim putem (kontakt broj 022 662 554 ili 091 2015 125), na mail: savjetovaliste@zvonimir.hr ili osobnim dolaskom. Pomoć je na dohvat ruke!
*Projekt “Zakoračimo u život bez nasilja – unapređenje usluge psihološkog savjetovanja žrtava obiteljskog nasilja” financira se iz Europskog socijalnog fonda, Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali, poziva Širenje mreže socijalnih usluga u zajednici – faza 1 te je u potpunosti financiran sredstvima Europske unije.