ONLINE KAMPANJA: OBITELJSKO NASILJE
Svakodnevno smo svjedoci slučajevima nasilja u obitelji. Nažalost, žrtve nasilja u obitelji vrlo su često dugotrajno izložene zlostavljanju od strane zlostavljača koji su im bliski sadašnji ili bivši partneri, i velik broj takvih slučajeva bilježi kobne, najmučnije posljedice. Još su uvijek prisutne zablude da je nasilje u obitelji, posebno ono ekstremnog oblika, rijetka pojava, te da se događa uglavnom u problematičnim obiteljima i povezuje se s lošim ekonomskim prilikama, poremećajima ponašanja, alkoholizmom i sl.
Nasilje u obitelji nema jednostavno shvatljive niti lako mjerljive uzroke nastanka, nije svojstveno određenom društvenom sloju, spolu ili stupnju obrazovanja.
Dugo vremena se obiteljsko nasilje nije smatralo kažnjivom radnjom, već se komentiralo kao privatna stvar svake obitelji.
Nasilničko ponašanje u obitelji u Republici Hrvatskoj dugo vremena kao takvo nije bilo prepoznato. Prvi put je nasilničko ponašanje u obitelji prepoznato 2001. godine kada je uvedeno u Kazneni zakon. Kazneni zakon 2015. godine uvodi takvo ponašanje kao posebno kazneno djelo pod nazivom nasilje u obitelji.
Modaliteti obiteljskog nasilja se najčešće počinju razvijati kao kontrolirajuća i prisilna ponašanja počinitelja prema žrtvi. Obiteljsko nasilje možemo definirati kao različite oblike tjelesnog, seksualnog, psihološkog ili ekonomskog nasilja počinjenog od strane članova obitelji, sadašnjeg ili bivšeg bračnog partnera, bez obzira na to žive li ili ne u zajedničkom kućanstvu.
U Zakonu o nasilju u obitelji su određeni oblici nasilja, i to tjelesno, psihološko, spolno i ekonomsko nasilje.
- Tjelesno nasilje je oblik svakog namjernog tjelesnog nasrtaja na žrtvu.
- Psihičko nasilje je netjelesno nasilje koje je kod žrtve prouzročilo povredu dostojanstva ili uznemirenosti.
- Spolno nasilje, iako je dijelom regulirano Kaznenim zakonom u glavi pod nazivom kaznena djela protiv spolne slobode te kaznenim djelima spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta, spolno je nasilje također izrijekom navedeno kao jedan oblik nasilja u obitelji.
- Ekonomskim nasiljem smatraju se radnje kojim se sprječava ekonomska neovisnost žrtve, primjerice uskraćivanje novca za osnovne životne potrebe radi iživljavanja, zabrana žrtvi da se zaposli, i slično.
Za kraj je važno reći - žrtva nikad nije kriva za nasilje, odgovornost je izričito na počinitelju!
Povjerite se nekome, bilo da je to prijatelj, član obitelj ili institucija kako biste dobili pomoć koja vam je potrebna.
Online kampanja provodi se u sklopu projekta "Podrškom do sigurnosti III" kojeg financira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.