Novosti / 30. 10. 2024 - 2:16

Ekonomskim nasiljem podrazumijeva se svako uništenje ili oštećenje osobne i zajedničke imovine, zabrana ili onemogućavanje korištenja osobne i zajedničke imovine, oduzimanje prava ili zabrana raspolaganja osobnim prihodima ili imovinom stečenom osobnim radom ili nasljeđivanjem, onemogućavanje zapošljavanja, uskraćivanje sredstava za održavanje zajedničkog kućanstva i skrb o djeci ili drugim uzdržavanim članovima zajedničkog kućanstva.

Također, možemo definirati kao oduzimanje prava na ekonomsku neovisnost koje ima za cilj slabljenje mogućnosti uspješnog suprotstavljanja nasilniku. Ako ga promatramo u kontekstu nasilja u obitelji, ekonomsko nasilje najviše doživljavaju žene koje su ekonomski ovisne o nasilniku i zbog toga se rijetko odlučuju istoga prijaviti. Radi se primjerice o uskraćivanju novca za osnovne potrebe, uskraćivanju novca za djecu, uskraćivanju mogućnosti zaposlenja ili općenito zabrana zaposlenja, upravljanje osobnom imovinom bez znanja i odobrenja žrtve, odlučivanje o tome što se i kad smije kupiti, zahtijevanje opravdanja svakog sitnog troška u kućanstvu i slično.

Osobe izložene ovakvoj vrsti nasilja najčešće nisu upoznate sa svojim pravima niti s činjenicom da trpe neki oblik obiteljskog nasilja.

Žrtve ekonomskog nasilja su najčešće žene, ali je važno naglasiti da se nasilje događa među oba spola. Ekonomska ovisnost najčešći je razlog zbog kojeg žrtva ostaje u braku/vezi s nasilnikom. Često se ekonomsko nasilje javlja u kombinaciji i s nekim drugim oblikom nasilja.

Najnovije istraživanje koje je provedeno tijekom veljače 2023. godine od strane portala Žene i novac, prikazuje da je skoro svaka treća žena doživjela neki oblik financijskog zlostavljanja. Financijsko zlostavljanje u nezdravim partnerskim i obiteljskim odnosima događa se jednako često kao i drugi oblici zlostavljanja. Žene često imaju manje prihode i rjeđe su vlasnice nekretnina.

Oblici financijskog zlostavljanja, razlikuju se od situacije do situacije, ali cilj je uvijek isti steći kontrolu i moć u odnosu.

Ekonomsko nasilje je ozbiljan problem svakog društva, jer taj oblik nasilja predstavlja oblik kontrole od strane nasilnika.

Možda su i vaše bake, majke, drugi članovi obitelji, prijatelji, pa čak i vi sami, pretrpjeli neki oblik financijskog zlostavljanja, a da toga niste bili svjesni.

Ako ste žrtva nasilja u obitelji, nasilje u obitelji možete prijaviti policiji, državnom odvjetništvu ili područnom uredu Hrvatskog zavoda za socijalni rad (ranije: centar za socijalnu skrb).

Sva tijela koja postupaju u povodu nasilja u obitelji dužna su postupati hitno.             

Online kampanja provodi se u sklopu projekta "Podrškom do sigurnosti III" kojeg financira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

 
  Novosti - Sve